Güvenlik Kameraları

CCTV, kapalı devre televizyon yayını anlamına gelen; izlenen alanın ve izleyicilerin sınırlı olması ve neyin veya kimin kimler tarafından izlenebileceğinin belirlenebilir olmasını ifade eder. Günümüzdeyse cctv kameralarının uygulama alanlarına baktığımızda bir sınırlama getirmek artık mümkün değildir.

 

Öncelikle banka, fabrika, mağaza, hastane ve kamu kurumlarında kullanılan kameralar günümüzde artık hemen her işletme ve mesken de bulunmaktadır. Köprü, yol ve kavşaklarda trafiği görüntülemek, yönetmek, kötü niyetli kişilerin tespit etmek, yüksek derecede caydırıcılık özelliği sunmak, çalışma ortamının kalitesini arttırmak için kayıt ve izleme yapmak, yöneticilerin bulunduğu yerden işyerlerini, fabrikalarını, çalışanlarını denetleyebilmesine olanak tanımak, otobüs, tren, gemi, uçak gibi taşıtlarda güvenliği sağlamak ve taşıt içindeki servis kalitesini arttırmak, kazaların ve tedbirsiz davranışların önlenmesini sağlamak, insan gözünün göremeyeceği yerlerde kızılötesi aydınlatma sayesinde görüntü almak, fabrikalarda, üretim hattında ürün kalitesini kontrol etmek, şehir merkezleri, ana arterlerde kamusal güvenliği sağlamak, yazlık veya dönemlik kullanılan konutların uzaktan izleme ve kontrolünü sağlamak, anaokulu veya evde çocuk bakıcılarının kontrol ve izlenmesine olanak tanımak, petrol boru hatları, elektrik su iletim şebekeleri veya askeri bölgeler gibi kritik alanların güvenliğini ve durumunu izlemek gibi oldukça geniş uygulama alanına sahip farklı çözümler, kameralar sayesinde mümkün olmaktadır. CCTV sistemlerinin en önemli bileşeni kuşkusuz kameralardır. Kamera, kontrol ve izleme noktası için hareketli resim oluşturan bir cihazdır.

 

Gece görüşlü kameralar Day&Night kameraların daha gelişmişidir, çünkü ışığın hiç olmadığı ortamlarda bile IR ledleri sayesinde siyah beyaz ama net bir görüntü alabilmektedir. Günümüzde güvenlik kameraları, ihtiyaca göre oldukça farklı çözümler sunabilmektedir.

 

Örneğin 1-2 km ötedeki bir olayı, bulunduğumuz yerdeki bir kamera ile detaylı bir şekilde izleyebileceğimiz gibi, uzaktan izleme sayesinde dünyanın neresinde olursak olalım kamera görüntülerimizi ekranımızda an ve an takip edebiliriz.